Миколаївський район. Відділ освіти, культури, молоді та спорту Миколаївської РДА

 

Рівні можливості усім дітям

Dec 6, 2018
Рівні можливості усім дітям

Незалежно від статі, раси, національності,  місця проживання та  стану здоров’я Конституція України та Закон України «Про освіту» гарантують усім дітям право на освіту. Наразі дуже актуальна  проблема задоволення освітніх потреб дітей з особливими потребами.

Одним із пріоритетних напрямів держави у сфері освіти є забезпечення доступу до якісної освіти дітей з особливими освітніми потребами.

Хто такі діти з особливими освітніми потребами?

   Термін «діти з особливими освітніми потребами» стосується дітей, які потребують додаткової навчальної, медичної і соціальної підтримки з метою покращення стану здоров’я, розвитку, навчання, якості життя, соціальної адаптації. Через обмеження у спілкуванні, самообслуговуванні, пересуванні розвиток цих дітей значною мірою залежить від задоволення їхніх потреб іншими людьми. Дитина з особливими потребами – не пасивний член суспільства, а особистість, яка має право на задоволення власних соціальних потреб, на працю, відпочинок,  доступ до культурних цінностей.

    Розвиток в Україні інклюзивної освіти є одним із варіантів вирішення цієї проблеми.

    Що ж таке інклюзивне навчання?

          Інклюзія – процес включення дітей з особливими освітніми потребами до колективу звичайного класу або групи  закладу освіти.

          Інклюзивне навчання  - це комплексний процес забезпечення  рівного доступу до якісної освіти дітям з особливими освітніми потребами шляхом організації їх навчання  в закладах загальної середньої освіти на основі застосування особистісно орієнтованих методів навчання, з урахуванням індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності таких дітей.

          Інклюзивне навчання є корисним як для дітей з особливими освітніми потребами, так і для дітей без особливих освітніх потреб, батьків та суспільства в цілому. Взаємодія з іншими дітьми сприяє всебічному розвитку дітей з особливими освітніми потребами.  Взаємодія між учнями з особливими освіт­німи потребами та звичайними дітьми  сприяє налаго­дженню між ними дружніх стосунків, завдяки чому діти вчаться  толерантному ставленню до людських відмінностей, стають більш чуйними, добрішими, готовими прийти на  допомогу.

           Вибір форми навчання дитини з особливими освітніми потребами є прерогативою батьків. Родині дитини з особливими освітніми потребами слід  зважати на те, що успіхи майбутнього школяра значною мірою залежать від того, яку вони будуть приймати участь у процесі інтегрування дитини в середовище однолітків. Тільки батьки можуть повідомити про психологічну готовність дитини до навчання в закладах загальної середньої освіти. Діти з ООП можуть важко призвичаїтися до  інклюзивного середовища. Є діти, які звикли  до постійної уваги з боку батьків, потребують надмірного опікування і у великому колективі почуваються розгубленими, можуть переживати стрес.

          Отже, вирішення питання про інклюзивне навчання в кожному конкретному випадку потребує врахування багатьох чинників, у тому числі: готовність дитини до навчання у школі, можливість надання спеціальної корекційної допомоги в закладі освіти, можливість сім'ї надавати постійну допомогу, яка необхідна дитині під час навчання.        

          Інклюзивні класи в закладах загальної середньої освіти та інклюзивні групи в закладах дошкільної освіти утворюються в обов’язковому порядку станом на перше вересня на підставі письмового звернення батьків або законних представників дитини з особливими освітніми потребами. Діти з особливими освітніми потребами мають право на першочергове зарахування до закладів освіти відповідно до законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту».

          Директор закладу освіти на підставі заяви батьків або законних представників дитини з особливими освітніми потребами, висновку  інклюзивно-ресурсного центру та за підтримки управління освіти організовує клас з інклюзивною формою навчання.

           Найближчий інклюзивно-ресурсний  центр знаходиться в смт Доброслав (колишнє Комінтерново) Лиманського району.  

          З метою створення оптимальних умов для навчання дітей з особливими освітніми потребами в інклюзивних групах/класах в закладах освіти створюється команда психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами. Склад Команди супроводу визначається з урахуванням освітніх потреб дитини з ООП.

           Основні завдання Команди супроводу – визначення напрямів психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг, що можуть бути надані в межах закладу освіти на підставі висновку ІРЦ та розроблення індивідуальної програми розвитку для кожної дитини з особливими освітніми потребами й моніторинг її виконання з метою коригування та визначення динаміки розвитку дитини.

          В закладах освіти Миколаївського району також відриті інклюзивні класи. В Антонюківському НВК «ЗОШ  І - ІІІ ст.-ДНЗ» навчається одна дитина, в Левадівському НВК «ЗОШ І – ІІІ ст. - ДНЗ» ім. С.Олійника -  двоє дітей з особливими освітніми потребами.

          Батьки приймають активну участь в освітньому процесі  своїх дітей. Цікавляться їхніми успіхами, проблемами; підтримують тісний зв'язок із вчителями та асистентами вчителів, дирекцією школи. Допомагають корегувати індивідуальну програму розвитку дитини, розклад уроків відповідно до можливостей дитини, її стану здоров'я, самопочуття.

           Для реалізації прав дітей з особливими освітніми потребами  на підставі рівних можливостей, починаючи з 2017 року, у державній субвенції передбачено цільові видатки на додаткові послуги для учнів з особливими освітніми потребами інклюзивних класів. 

          Субвенція спрямовується на оплату проведення додаткових корекційно-розвиткових занять, що визначені індивідуальною програмою розвитку дитини та придбання спеціальних засобів корекції психофізичного розвитку, обладнання, дидактичного матеріалу та особливих наочних засобів, які дають змогу виконувати дитиною індивідуальну програму її розвитку.

            Управління освіти, культури, молоді та спорту  планує до кінця 2018 року придбати зазначені спеціальні засоби  в обсязі до 35% від загального обсягу субвенції на кожну дитину,  яка потребує державної підтримки.

            Батьки та педагоги нашого району можуть звернутися до управління освіти, культури, молоді та спорту та районного методичного кабінету з питань організації інклюзивного навчання, проходження комплексної оцінки дитини з особливими освітніми потребами.

    Необхідна повага до особистості кожної дитини з особливими освітніми потребами, прийняття її індивідуальності й неповторності, забезпечення її подальшого повноцінного та гідного життя в суспільстві.

  Громадянське суспільство сьогодення  неможливе без активного залучення всіх своїх членів до різних видів діяльності, поваги прав і свобод кожної  людини, забезпечення свободи і рівноправності.

Іващенко Л.В., методист з психологічної служби районного методичного кабінету