Миколаївський район. Відділ освіти Миколаївської РДА

 

День писемності та мови в Стрюківській ЗОШ

10.11.2017
Стрюківська ЗОШ І-ІІІ ступенів

                                                                                                     «Яке прекрасне рідне слово!

                                    Воно – не світ, а всі світи» 

                                                                                                                                             В. Сосюра

      Традиційно, починаючи з 1997 року, 9 листопада ми святкуємо День української писемності та мови.

          Мова  займає дуже вагоме місце у нашому житті. Вона є основним засобом спілкування і взаємного розуміння в людському суспільстві. Крім всього – це національний символ нашої держави.

      Тарас Шевченко із захопленням писав:

                                                               Ну що б, здавалося, слова …

                                                               Слова та голос – більш нічого.

                                                              А серце б’ється – ожива,

                                                              Як їх почує!

          Мова – це наша національна ознака, в мові – наша культура, сутність нашої свідомості. Також за православним календарем 9 листопада – день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця.

       09 листопада 2017 року  у Стрюківській ЗОШ І-ІІІ ступенів пройшов цілий ряд виховних заходів, приурочених  цій даті.

       Учні 10 класу (Дубінець Вікторія, Зоткіна Юлія, Фабрика Каріна, Шаманська Світлана, Коваленко Гордій, Левченко Артем) разом із вчителем української мови та літератури Делігіоз Тетяною Іванівною провели урочисту лінійку. У вступному слові вчитель зазначила, що українська мова пройшла тернистий шлях і зуміла вижити, бо у найкритичніші моменти нашої історії завжди з’являлися особистості, які рятували націю від остаточного знищення та виводили нашу культуру на нові обрії, даючи їй надійні крила для злету.

      У мові – вся душа народу, його сила, неповторність і єдність.

      Було оголошено про початок XVІІІ Міжнародного конкурсу української мови імені Петра Яцика.

      Старшокласники розповіли про цю незвичайну людину, повідомивши, що Петро Яцик – відомий канадський бізнесмен і меценат українського походження. Людина, яка прикладом свого життя продемонструвала усім нам невичерпні можливості людського духу.

        Прибувши до Канади 28-річним молодим чоловіком із сімома доларами в кишені, він зумів за короткий час стати мільйонером і прославляти Україну по всьому світу.

        Благодійницька діяльність зробила його знаним і популярним. Україну нарешті помітили і авторитет її стрімко зріс.  Петро Яцик заснував Міжнародний благодійний фонд «Ліга українських меценатів». І був його почесним президентом.

       Як патріот він вперше виступив з пропозицією проведення в Україні мовного конкурсу серед молоді. Ця ідея була підтримана і в 2000 році відбувся І Міжнародний конкурс знавців української мови. У 2003 році цей конкурс уже налічував понад 5 млн. осіб. На жаль,  8 листопада  2001 року Петро Яцик помер. Відтоді цей конкурс носить його ім’я. З кожним роком шириться популярність конкурсу серед українців у всьому світі.                          

          В цей день було оголошено, що з 01 листопада 2017 року по 20 січня 2018р. проводиться XVІІ Всеукраїнський конкурс учнівської творчості, що проходить під гаслом «Об’єднаймося ж, брати мої!‌»

        До розгляду у конкурсі приймаються роботи за темою «Ніхто нам не збудує держави, коли ми її самі не збудуємо, і ніхто з нас не зробить нації, коли ми самі нацією не схочемо бути» (В’ячеслав Липинський). У номінаціях «Література» та «Історія України і державотворення».

            З учнями  10 класу був проведений виховний захід «Плекаймо нашу мову веселкову під гаслом:

                          Вчімося, друзі, слово любити,

                                 Слово до слова – й думка сповита.

                              Люди без думки – птиці безкрилі,

                         З думкою люди мудрі й щасливі.

        Десятикласники декламували вірші про мову, згадували прислів’я та приказки українського народу, змагалися хто найшвидше і правильно відповість на питання.

       До відзначення Дня писемності та мови долучилися і учні початкових класів.

        Учні 2-го класу (класний керівник Яремчук Мирослава Дмитрівна) та учні 1-го класу (класний керівник Бузенко Антоніна Володимирівна ) у віршованій формі розповіли всім школярам 1-4 класів про роль української мови та її мелодійність. Мирослава Дмитрівна та Антоніна Володимирівна наголосили  про значення мови, про необхідність вивчати українську мову та розмовляти нею.

         В шкільній бібліотеці оформлено виставку літератури «Українські письменники та поети» та тижневик у вестибюлі школи:  «09 листопада – День української писемності та мови».

      Протягом тижня проведено  у класних колективах години спілкування, виховні години про мову, бо рідна мова це душа, воля та сила народу.

Спілкуймося українською!

Делігіоз Т.І., вчитель української мови та літератури

Стрюківської ЗОШ І-ІІІ ступенів